fbpx
/* ]]> */

Proč zlepšení chůze pomůže při zdravotních potížích?

 
Co znamená, když se řekne, že tělo je jeden celek a takto i funguje?

Jednoduše řečeno to, že poměry v každé části těla mají vliv na všechny ostatní. Proto se potíže s pohybovým aparátem po těle šíří a stěhují se z jedné části těla na druhou. Vše, co u nás není v pořádku, se promítá i do toho, jak chodíme. Když si „vyléčíte“ to,  co vás kde právě bolí, nespraví se automaticky vše ostatní a nezmění se k lepšímu ani chůze. Zbavit se akutních potíží – například v krční páteři nebo bedrech – samo o sobě chůzi nepomůže. Chodíme dál, jak jsme zvyklí, a chůze, od níž si slibujeme, že nám pomůže udržet se fit, se stává spolupříčinou toho, proč to s námi jde s kopce.

Je vůbec možné dát si do pořádku vše najednou a předejít díky tomu celkovým změnám – sesedání a ztuhnutí páteře, plíživým změnám v držení těla, deformování chodidel či propadu nožní klenby?  

Chůze jako lék, nad který není?

Odborníci se dnes shodují v tom, že takovým lékem je chůze. Má to ale malý háček. Názorů na to,  jak se chodí správně, existuje dnes více a značně se od sebe liší.  Pokud vás zajímá, které to jsou, informace k tomu najdete v článcích na našem webu, například zde: Správná chůze může být jen jedna. Je to kyčelní, kotníková nebo lví chůze? – Kocouří cviky (kocouricviky.cz).

K výše uvedeným názorům můžeme přiřadit i mediálně propagovaný nordic walking (chůzi s hůlkami) a 10.000 kroků  denně. Než se do něčeho z toho pustíte, nebylo by možná od věci uvědomit si, zda se chodí rukama nebo nohama, a zjistit si nejprve to, v čem spočívá jeden správně provedený krok.   

Ať tak či onak, dokud se odborníci neshodnou, v čem spočívá správná chůze a jak jí učit, názor na to si musíte udělat sami.   

Jak učíme chůzi ve cvičení O-A metodou®

To, že za správnou považujeme chůzi kotníkovou, již víte. Při jejím nácviku se ukáže, co je třeba zlepšit v jednotlivých problémových částech těla – v ramenních kloubech a držení hlavy, v kterémkoli úseku páteře od shora až dolů, v oblasti pánve i  kloubech dolních končetin. Nedostatky narušující chůzi rovnou pomáháme odstranit. Správné chůzi učíme tedy prostřednictvím cvičení pro celé tělo. Jelikož vše je v něm vztaženo k chůzi, o cvičení O-A metodou® můžeme říci, že je cvičením pro správnou chůzi. 

Úlevu od zdravotních potíží přinese i nepatrné zlepšení v kterékoli části těla, která je při chůzi vtažena do pohybu. Dílčí účinky se sčítají a kumulují s časem. Se cvičením pro správnou chůzi půjdete po vlastních stopách zpět proti proudu času. Svůj význam má už to, že se o chůzi dozvíte, co jste o ní dosud docela jistě nevěděli; že zjistíte, co na ní můžete zlepšit právě Vy, nebo jak chůze souvisí s držením těla. Nikdy proto neuděláte chybu, když si vyzkoušíte, v čem spočívá správná chůze, jak se od toho liší, jak chodíte právě Vy,  a pokud něco není v pořádku, jak to napravit. 

Toto je paní Vlaďka.  Poslechněte si,  jak na tom byla celý život, a podívejte se, jaký účinek mělo, když začala se cvičením O-A metodou®

 

Paní Vlaďka je živým důkazem toho, že správné držení je takové, které je dokonale přizpůsobeno chůzi. Není jím tedy to, které si „naštelujeme“ v klidovém postoji a upevníme posilováním. Utváří se správně provedeným pohybem. Chůze je z nich ten nejdůležitější, protože je vztažen ke stavbě lidského těla. Sesadí proto dohromady, co na svém pohybu zlepšíme v  každé jednotlivé části těla. Pomůže tomu, abyste se pohybovali uvolněně, mohla se znovu protáčet páteř, uvolnila se ztuhlá ramena a kyčle. Antigravitační impulzy zlepší práci svalů plosek nohou, odlehčí chodidlům od váhy celého těla a vrátí páteři ztracenou pružnost.

Správné držení je takové, které je dokonale přizpůsobeno chůzi               

Proč paní Vlaďce nepomohlo to, že celý život cvičila, ale až cvičení O-A metodou®?

Důvody jsou tři:

 1. Je to zatím jediné cvičení, které bere v úvahu destruktivní vliv gravitace na vzpřímený organismus.
 2. Oscilace uvolňují velké svaly a při nich se současně posilují antigravitačními  impulzy ty svaly, které nás drží zpříma. 
 3. Vše v něm je vztaženo k chůzi (nikoli například ke  středu těla, stažení ramen či lopatek apod.; to jsou jen dílčí aspekty celkového držení těla a i ty se proměňují s pohybem). 
Proč ve cvičení O-A metodou® klademe takový důraz na osobní setkání?    

Protože každý jsme jiný. U každého z nás mají dílčí nedostatky jiné příčiny a od dětství se propojují v odlišný propletenec individuální motoriky. Pouze při osobním setkání se dá přijít na to, za který provázek je třeba zatáhnout, aby se tento propletenec rozpletl. 

Osobní setkání jsou dvojího druhu

 1. Tříhodinový seminář Dokonalý pohyb pro každý den. Seznámíte se na něm s pravidly správného provedení pohybu  ve všech problémových oblastech a zjistíte, v čem je zakopaný pes u těch Vašich. V rámci tohoto semináře  se dotkneme samozřejmě i chůze.
 2. Přímo na chůzi a chyby v ní jsou zaměřeny Workshopy pro správnou chůzi. Jejich účelem převést více či méně chybnou chůzi účastníků na správnou – lidsky náležitou. Pouze na workshopu také vidíme, v čem spočívá „žába na prameni„, která jeho jednotlivým účastníkům chůzi kazí. A tou může být nejen nedostatek v kterékoli problémové části těla, ale i nějaký mýtus – zavádějící doporučení, jak se chodí „správně“ a jak se to máte naučit.                                                                                    Takových doporučení je na internetu celá řada a šíří je nevědomky i na slovo vzatí odborníci, jen  v jiném oboru než tělovýchova. Tělovýchova je jediný obor, který se pohybem zabývá i z pedagogického hlediska – toho jak mu učit. Vyznačuje se fyziologickým pohledem na pohyb – jak to udělat, abychom dosáhli požadovaného účinku – nikoli anatomickým – zapojováním jednotlivých svalů, což je možné jen v klidu. Pedagogicko-fyziologický přístup používá tzv. metodiky – soubory postupů jak někoho naučit, aby pohyb proběhl správně a měl na tělo právě ten zdravotní účinek, jehož chceme dosáhnout. Jednou z nich je i metodika nácviku správné chůze, která je základem O-A metody® jako cvičení pro správnou chůzi.    

Semináře a workshopy ve II. pololetí roku 2022  

     

Abych dostála tomu, že se dostane na chyby v pohybu a s tím související zdravotní potíže každého z účastníků, není na seminářích ani workshopech více než 12 osob. V menších tělocvičnách i méně.

Více informací o workshopech a jiných typech akcí z nabídky cvičení pro správnou najdete na odkazech níže. 

Workshopy pro správnou chůzi – Kocouří cviky (kocouricviky.cz)

Semináře – správné držení těla a bolesti zad.  – Kocouří cviky (kocouricviky.cz)

Pokud jste již  nyní rozhodnuti pro nějaký seminář či workshop, můžete využít objednávkového formuláře níže. V tom případě nezapomeňte prosím uvést do poznámky, zda se hlásíte na seminář či workshop a datum jeho konání.     

  Objednat Cvičení

  Tučně zvýrazněné položky formuláře je nutno vyplnit  Odesláním objednávky vyjadřujete souhlas se zpracováním osobních údajů.  Ochrana osobních údajů – Kocouří cviky (kocouricviky.cz)