fbpx
/* ]]> */

Cvičení pro správnou chůzi (videoknihovna)

 

Ačkoli  jako vzpřímené bytosti jsme zcela závislí na tom, jak nám při pohybu ve stoji pracují nohy, jen těžko byste hledali cvičení, které cíleně učí pohybu ve stoji a rovnou odstraňuje chyby, jichž se při tom dopouští  naprostá většina lidí. A právě to teď můžete změnit.

Cvičení pro správnou chůzi dodá všemu tělu důležité impulzy, které mu až dosud chyběly. Otevře před vámi zcela nové možnosti jak působit na často letité potíže s klouby a zády. 

To, že přináší úlevu a dává tělo do pořádku doslova od hlavy k patě, vidíte na paní Vlaďce.    

Proč cvičení pro správnou chůzi pomůže tam, na co nestačilo, když vám někdo radí jak správně stát? 

O jaké rady se jedná, znáte jistě ze cvičení  i z doporučení ke správné chůzi:

 • nohy v šíři pánve
 • špičky rovně
 • v klidovém stoji pokrčit mírně kolena (fakticky podsadit pánev a „zabetonovat“ se s vahou těla na patách )
 • narovnat se
 • hlavu vytáhnout temenem vzhůru

To vše jsou rady ke klidovému, staticky chápanému držení těla (ponechme nyní stranou otázku, zda jsou správné). Každopádně nepostihují to, jak se připravit na pohyb ve stoji, kde se držení těla průběžně přizpůsobuje tomu, jaký pohyb se zrovna chystáme udělat (vyskočit např. do výšky, překročit nebo obejít překážku, ustoupit o krok stranou  apod.). Většina cvičení pro tzv. problémové oblasti se kromě toho odehrává v nízkých polohách a zaměřuje se na oblasti, kde máme zrovna potíže, aniž se bere v úvahu, jak jsme na tom s celkovým postojem, držením těla a pohybem. Ztrácí se v tom  tedy zvláštnosti jednotlivých lidí. 

U paní Vlaďky vidíte, že klidový postoj a klidové držení těla jsou dvě různé věci 

Postoj odráží to, jak je tělo přizpůsobeno chůzi. Její darebné držení těla z mládí změnilo proto až to, že jsme si začali všímat chyb v pohybu ve stoji a snažili se u ní rozpohybovat dlouhodobě ztuhlou páteř a ramena či kyčle, zapojit do pohybu ve stoji svaly plosek nohou a každý sebemenší pokrok přenášeli rovnou i do chůze.

Cvičení pro správnou chůzi najdete ve Videoknihovně s 20-i hodinovými lekcemi trojí obtížnosti. 

Cvičení pro správnou chůzi je v mnoha ohledech unikátní
 1. bere důsledně v úvahu destruktivní vliv gravitace na vzpřímený organismus
 2. pracuje cíleně s jedinými svaly, které mohou vytlačit tělo proti směru gravitace a odlehčit mu od vlastní váhy – se svaly plosek nohou.
 3. souběžně s tím, jak posiluje hluboké svaly v podélné ose těla, uvolňují oscilce velké svaly po stranách těla
 4. cvik jsou konstruovány tak, aby pohyb působil na vady v držení těla jednotlivých cvičenců 
 5. postupuje se podle Komenského zásad přiměřenosti a od snadného k obtížnému (v TV praxi to bývá naopak – volí se „nejúčinnější, pro běžné smrtelníky a začátečníky však příliš obtížné cviky)
 6. cílem je rozpohybovat tělo tak, jak má pracovat při chůzi (pohyblivost páteře, ramenních, kyčelních a hlezenních kloubů, proměny držení těla a rozložení váhy na chodidlech v různých fázích cviků ve stoji, zapojení svalů plosek nohou do pohybu celého těla atp). 

Stručně řečeno – ve cvičení pro správnou chůzi došlo k plnému rozvinutí dvou základních principů cvičení O-A metodou: oscilací, které učí uvolněnosti při pohybu, zatímco antigravitační impulzy vycházející ze svalstva plosek nohou, formují při každém pohybu jemu odpovídající držení těla.

CVIČENÍ PRO SPRÁVOU CHŮZI VÁS DÁ DO POŘÁDKU OD HLAVY K PATĚ. NAUČÍ VÁS POHYBOVAT SE UVOLNĚNĚ A PŘITOM NAPROSTO SPRÁVNĚ. PŘED TÍM, ABY SE POTÍŽE VRACELY, VÁS BUDE CHRÁNIT KAŽDÝ – JIŽ SPRÁVNĚ PROVEDENÝ KROK. 

Několik ukázek ze cvičení pro správnou chůzi

 

                                  

Jak si objednat Videoknihovnu?

 1. Vyplňte objednávkový formulář níže. Zaškrtněte možnost Videoknihovna a uveďte počet měsíců, na které si do ní chcete pořídit neomezený přístup. Pokud možno současně proveďte tyto dva další úkony:
 2. Zaregistrujte se do Rezervačního systému zde: Rezervační systém (Praha a okolí, 52/2022) – O-A metoda®, Kocouří cviky (chytra-rezervace.cz)
 3. pošlete na účet č. 173 230 8013 / 3030 částku podle Ceníku odpovídající délce Vámi objednaného období.

PŘI ROČNÍM PŘEDPLATNÉM VIDEOKNIHOVNY ZÍSKÁTE SLEVU 33%  a zcela ZDARMA též bonus – Sestavu pro kyčle-pánev-bedra.  

Co se bude dít dál?

Po spárování Vaší objednávky, platby a registrace Vám ihned nastavíme přístup do Videoknihovny. O tom, že se tak stalo, budete vyrozuměni mailem.

Pamatujte

Účelem není něco mechanicky odcvičit, ale pochopit princip pohybu a naučit se ho dělat správně.  

Doporučení ke cvičení jako takovému najdete zde: Praktické informace ke cvičení – Kocouří cviky (kocouricviky.cz)

  Objednat Videoknihovna

  Tučně zvýrazněné položky formuláře je nutno vyplnit

  Odesláním objednávkového formuláře vyjadřujete souhlas se zpracováním Vašich osobních údajů: Ochrana osobních údajů – Kocouří cviky (kocouricviky.cz)