Sestava pro kyčle-pánve -bedra je něco jiného než klasické cvičení pro „střed těla“

V této sestavě najdete 23 cviků vleže na zádech. Navazují na sebe tak, aby protáhly  hlavní svaly a jejich úpony v široce chápané střední části těla mezi nohama a rameny a tyto svaly současně zaktivovaly. Na rozdíl od všeobecně známého cvičení pro „střed těla“ nejde tedy o stabilizaci „středu těla“ v úzké slova smyslu a ani pouze o posílení hlubokého svalstva páteře v bederní části páteře.

Co je účelem této sestavy? 
 1. odstranit ze středové, ve stoji neukotvené části těla vše dlouhodobě zkrácené a ztuhlé
 2. vyrovnat stranové asymetrie
 3. odstranit chyby v provádění rotačních, tzv. spinálních cviků.  

Proč stabilizace „středu těla“ v úzkém slova smyslu nepomůže někdy s potížemi v bedrech?

Při správném provedení vhodně voleného pohybu se svaly, které tento pohyb zajišťují, zapojují automaticky. Tím se v potřebné míře i posílí. Proto není třeba posilovat je cíleně, což navíc považujeme za hrubou chybu, pokud se předtím neodstraní překážky, které brání plnému rozvinutí fyziologického rozsahu pohybu ve ztuhlých částech těla, což bývá i případ beder a s nimi propojenými částmi těla (svaly stehen, kyčlí, pánve a hrudníku). To je i důvod, proč posílení  „středu těla“ v úzkém slova smyslu  někdy nepomůže nebo potíže přesměruje někam jinam. Stabilizace, prováděná zásadně oboustranně, je navíc překážkou  torzního pohybu v podélné ose těla důležitého pro chůzi.   

Více viz například Pravý a nepravý střed těla – Kocouří cviky (kocouricviky.cz) 

V čem je tato sestava specifická?

Většině cviků v této sestavě je společné to, co vidíte na obrázku – střídavě asymetrické zapojení svalstva: 

 • kyčelních kloubů
 • pánevního dna
 • a veškerého svalstva na přední i zadní straně trupu podobně, jako je tomu při chůzi a pohybu ve stoji vůbec.
 • Na rozdíl od konceptu stabilizace „středu těla“ v úzkém slova smyslu nejde primárně o úpravu držení těla, ale zlepšení předpokladů správného pohybu celého těla ve stoji. Držení těla se zlepší samozřejmě také, ale až druhotně. Pocítíte to, až se po odcvičení této sestavy opět postavíte. Rozdíl pocítíte v pevnosti postoje v kyčelních kloubech a jeho vyváženosti.

Na rozdíl od konceptu stabilizace „středu těla“ v úzkém slova smyslu nejde v této sestavě  primárně o úpravu držení těla, ale optimální propojení svalů střední části těla v širokém slova smyslu se spodní a horní části těla (dolními končetinami a trupem). Držení těla – vyváženost postoje – se samozřejmě zlepší také, ale až druhotně v důsledku zlepšení postoje a koordinace. Pocítíte to, až se po odcvičení této sestavy opět postavíte -budete se v kyčelních kloubech cítit pevněji, vyváženě a zlepší se Vám rovnováha.  

Pomocí cviků v této sestavě se dostanete ke špatně přístupným částem těla. Které to jsou?   
 • zevní strana stehen
 • zevní strana kyčelních kloubů
 • křížová oblast
 • svaly uvnitř pánve
 • místa úponů svalů  na horních a zevních okrajích pánve
 • hluboké svaly nejen v bederním úseku páře, ale postupně stále výše
 • když se po zvládnutí základního provedení přidá protirotace hlavy, působí tyto cviky na celou páteř včetně jejího krčního úseku.   

Sestava pomůže zapojit, a tudíž posílit, nejen hluboké svalstvo pánve a páteře – svaly pánevního dna, spodní část přímého břišního svalu a hluboké svaly v bederním úseku páteře – ale též diagonální komponentu velkých povrchových svalů, které vytvářejí svalový korzet mezi hrudníkem a pánví – šikmých břišních svalů a na ně navazujících šikmo probíhajících svalů na zadní straně trupu.

Sestava se cvičí oscilačně-antigravitačně. Co to znamená?

Fáze cviku, kdy nějaká část těla klesá k zemi, se neprovádí aktivně, ale spouštěním excentrickou kontrakcí po směru gravitace. Ani zpětná fáze pohybu, která musí zákonitě probíhat aktivně – tj. koncentrickou kontrakcí –  se však neprovádí hned aktivně, ale svaly na to připravíme jemným pružením v krajní poloze, u některých cviků vyvoláním protitahu. Díky tomu se využije  napínacího reflexu a začátek zpětného pohybu zajistí naprosto dokonale antagonisté v přechozí fázi natažených svalů. Díky odpružení v krajní poloze ucítíte, které svaly zajišťují zpětnou fázi cviku a velmi rychle se je naučíte zapojovat již vědomě.  

Opakováním cviků v této sestavě si vytvoříte naprosto dokonalé pohybové stereotypy a procvičovaná část těla získá pevnost v pružnosti.    

Abyste se zbavili všeobecně rozšířených chyb při provádění oblíbených spinálních cviků (ale nejen jich), provádějí se dvoufázově. V první fázi si najdete a vyladíte kritický bod, v němž se pohyb čistě jen pánví přenáší do bederního úseku páteře, a propojíte ho s pohybem, který vyšel z kolenních kloubů. Po zácviku na cit pro kritický bod rotačního směru pohybu přistoupíme ve druhé fázi k přenesení pohybu z pánve na páteř. Tuto posloupnost odráží i název sestavy – „pro kyčle-pánev-bedra“.    

Komu je sestava určena? 

Sestava je vhodná pro muže i ženy jakéhokoli věku a můžete ji cvičit i v případě, že máte zdravotní potíže v kterémkoli úseku široce chápané střední části těla –  kyčlích, kříži i bedrech.  Sestava však poslouží i těm, kteří JEŠTĚ potíže v bedrech nemají,  různé zatuhliny a asymetrie velice pravděpodobně však ano. Při cvičení se jasně ohlásí nepříjemným tahem. Pokud jsou ponechány bez povšimnutí,  prohlubují se a šíří celou oblastí a dříve či později vyvolají potíže také. .       

Cena: 699 Kč, nyní se slevou 50% 
 
Objednání

V případě zájmu o tuto sestavu se nám prosím ozvěte na e-mail chuzejelek@seznam.cz (objednávka)  a na účet číslo 173 230 8013 /3030 zašlete 349 Kč. Jakmile obdržíme platbu, zašleme Vám na Váš e-mail na odkaz na sestavu a budete se moci dát do cvičení. Spolu s Vámi jí budou moci využívat i další členové Vaší domácnosti. Poskytovat tento odkaz někomu mimo Vaši domácnost můžete s odvoláním na zákon o autorských právech poskytovat jen s mým souhlasem.   

Do poznámky k platbě uveďte prosím svůj e-mail, abychom mohli propojit Vaši platbu s objednávkou.  

Odesláním objednávky vyjadřujete souhlas se zpracováním vašich osobních údajů. Ochrana osobních údajů – Kocouří cviky (kocouricviky.cz)