Člověk – samohyb, za který by nikdo nedal zlámanou grešli
budete se možná divit, ale konečně jsem dostala rozum.
Po mnoha pokusech vysvětlit lidem, kteří mají potíže se zády či klouby, že nejlepším lékem na to vše je správná chůze, jsem šla konečně do sebe a natočila 4 téměř hodinové sestavy zaměřené na různé problémové části těla.
Sestava č.1: Pro kyčle-pánev-bedra (vleže na zádech)
Sestava č. 2: Od nohou k hlavě (vleže na zádech)
Sestava č. 3: Chůzové nohy, bedra a krk (vsedě na židli)
Sestava č. 4. Chůzové nohy, bedra a hlava s rameny (ve vzporu klečmo)
S tím do sebe to není tak úplně pravda. Spískaly to totiž instruktorky cvičení O-A metodoua®. Před podzimním doškolením vyjádřily přání, abych s nimi probrala svaly pánevního dna.
Když jsem viděla video, které si při doškolení natočily, uvědomila jsem si, že co ukazuji a vysvětluji jim, by měl vědět a umět úplně každý. A zvláště ti, kdo se již nějakou dobu potýkají s různými potížemi „od páteře“. Neodpustím si přisadit – že někdy také „od nohou“, „od hlavy“, „od kyčlí“, od kolen“ a tak dál.
Dost mě překvapilo, jaký zájem byl o první z těchto sestav. Jmenovala se pro kyčle-pánev-bedra. Jak by ne – bedra je věčné – nebo vděčné? – téma a rádců nepočítaně. Druhým překvapením bylo, že tato sestava zabrala i u lidí, kterým nepomohlo, že už těch rádců obešli také nepočítaně.
Proč zrovna tato sestava ano?
Byly za tím nejspíše ty pomlčky mezi slovy kyčle, pánev a bedra. Znamenají zhruba to, že na bedra se i při cvičení vleže může jít od nohou, aby se s nimi propojila v jeden na sebe perfektně navazující celek. Lidé si nejspíše uvědomili, že slyší něco nového, co jim dává smysl. Druhým důvodem bylo zřejmě upozornění na to, že i u sebelepších cviků proti bolestem v bedrech dělá většina lidí chyby, a slíbila jsem, že sestava je vedena tak, aby jim pomohla se jich zbavit.
Odezva na první sestavu mne povzbudila tak, že jsem udělala další 3. Co se týče chyb v pohybu, jsou na tom lidé při cvičení v některých polohách ještě hůře, než když se leží na zádech. Kromě toho jsem mluvila o něčem jiném, než dnes obvykle slýcháme, když jde o zdravotní potíže – místo držení těla najednou pohyb, místo zpevnění středu těla rozhýbávání páteře, vedle beder též chůze a cvičení pro nohy.
Nebuďte proto překvapeni, že část všech sestav věnuji též cvičení pro „chůzové nohy“. Vlastně to jen potvrzuje, že nemluvím do větru, když o cvičení O-A metodou říkám, že je cvičením pro správnou chůzi, ať se při něm dělá cokoli.
Když jsem ve Videoknihovně psala komentáře ke všem těmto sestavám, plnou silou na mne dolehlo, jaký je to u nás lidí s pohybem průšvih.
Dá se to přirovnat k tomu, jako bychom místo od 1 počítali od 5. To by byly zajímavé výsledky! Jenomže právě takhle je to s naším pohybem, pokud se nepohybujeme úsporně při napětí v rozmezí od 1 do 5, ale až od té pětky. Za této situace není totiž fyziologicky možné využít všech 600 svalů, které máme k dispozici, ale většina jich v nás leží ladem zcela bez užitku.
Tomu mimochodem odpovídá i účinnost lidského pohybu – maximálně 26% – 28%. Nedá se to zvýšit ani u vrcholových sportovců. Těžko bychom hledali lepší důkaz toho, že problém u nás lidí není v objemu a intenzitě zatěžování, ale v mimořádně nedokonalém využití práceschopné svalové hmoty.
My lidé jsme jako auto, které by i velkou rychlostí jelo stále jen na dvojku. Kolik byste za takové auto dali? Jsme možná lepší než auto, které by ze sebe 100 km/hod. na dvojku nejspíše nevymáčklo. My vůlí sice ano, ale jen do doby, než se nám zadřou klouby a bolest znemožní další pohyb.
Je pravda, že jednotlivý sval, tím méně ten zasutý v takové hloubce, že o něm ani nevíme, toho sám moc nezmůže. Když se ale pod taktovkou dobrého dirigenta do toho dají ty nevyužité stovky ladem ležících svalů, je to samozřejmě jiná.
Pohybovat se uvolněně je jedna z věcí, jimž učí O-A metodaa®. V těch sestavách se ale učí i to druhé a třetí – uvolněně, „a při tom naprosto správně“ a „rozložit zatížení co nejrovnoměrněji na co nejvíce svalů a kloubů po cestě“. Jinými slovy sestavy jsou módně řečeno raketomet nabitý svatou trojicí uvolněného, rovnoměrně rozloženého naprosto správně provedeného pohybu, namířený proti tomu, co nás kde bolí nebo by za čas mohlo.
Jsem ráda, že jsem se do nich pustila. Doplňují z lokálního hlediska to, o co se při pohybu celého těla stará chůze. Dnes ale lépe než dříve chápu, že ten, koho bolí krk či bedra, na chůzi moc nevěří. Já sice stále ano a vím samozřejmě proč, ale takhle – pořešené z obou konců současně – to každému ponechává možnost výběru.
Uživatelsky nejschůdnější bylo nahrát sestavy do Videoknihovny. V tuto chvíli jsou sice jen 4, v létě bych ale ráda zvládla ještě 3 a v příštím roce alespoň 4 – 5 dalších. Videoknihovně dosud vévodilo 20 hodinových on-line lekcí natočených za druhé vlny Covidu 19. Myslím ale, že mít si podle čeho procvičit celé tělo a souběžně s tím si „ošetřovat“ to, s čím má kdo momentálně a mnohdy dlouhodobě potíže, je vysloveně ku prospěchu věci.
Záleží ale na každém. Můžete využívat jako dosud jen on-line lekce (1.200 Kč/rok), nově jen sestavy (1.396 Kč/rok) nebo podle potřeby obojí současně ( 1.800 Kč/ rok). Tyto ceny budou platit bez ohledu na to, kolik toho do Videoknihovny ještě přibude. Její prodloužení v tom či onom rozsahu o každý další rok stojí a bude stát i nadále 600 Kč.
Možná si nedovedete představit, k čemu by Vám bylo věnovat se takhle dlouho jednomu cvičení. Jenomže napravit již fixovanou vadu držení těla, křivé nohy apod. je běh na dlouhé tratě. Vědět, že se lepším věku navzdory, je kromě toho něco úžasného. To ale trochu předbíhám. Rozhodnutí je na každém a záleží i na tom, jak opravdově se kdo do cvičení obuje.
Těm kteří si již pořídili Sestavu č. 1 pro kyčle-pánev-bedra, odečtu z ceny Videoknihovny částku, kterou za ni již zaplatili (175 Kč s novoroční slevou a 349 Kč později). Toto neplatí pro ty, kdo Sestavu č. 1 dostali v posledních měsících k Videoknihovně či workshopu jako bonus zdarma.
Koho zajímá spíše finta na správnou chůzi, kterou má smysl prozradit jen na workshopu, do konce prázdnin jsou vypsané tyto termíny:
Olomouc: 20. května a 27. června Náchod: 5. srpna
Praha: 27. května a 26. srpna Ostrava : 12. srpna
Brno: 29. července
Pokud s tím svým samohybem chcete něco dělat, napište mi prosím na e-mail chuzejelek@seznam.cz ve formátu:
Jméno, příjmení, telefon, město a název toho, co Vás zaujalo:
- Videoknihovna on-line lekce/sestavy/obojí
- jednotlivá sestava č. 1, 2, 3 nebo 4
- Workshop Tajemství správné chůze (datum a místo konání)
Bude mi potěšením provázet na cestě ke zdokonalení svého těla a pohybu každého, kdo věří, že může být i lépe, nejen hůř.
Ať se Vám daří a krásné jarní dny ,
Olga Chválová
Komentáře
Člověk – samohyb, za který by nikdo nedal zlámanou grešli — Žádné komentáře
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>