Pohyb vsedě aneb neseďte jak pecka v dužině
Proč nepodceňovat místo Pohybu vsedě v Základu zdravého pohybu?
Sed je jednak druhou – vlastně první přirozeností člověka. Fylogenetický předchůdce člověka mohl totiž přejít ke stromovému způsobu života a posléze se vzpřímit díky tomu, že přisedáváním na zadní a konzumováním potravy, kterou držel v předních tlapkách, se týlní otvor mohl postupně provrtat lebkou směrem dolů a sestoupit ze zadní strany hlavy směrem dolů – u člověka téměř již nad páteř.
Proč se člověk vrátil k sezení poté, když se vzpřímil?
Je to prosté – protože vsedě pracují svaly při nižším napětí – tedy efektivněji než ve stoji. Vsedě také působí gravitace svými destruktivními účinky na kratší úsek vzpřímené kostry než ve stoji. Pro bytostně ekologický organismus tedy dva pádné důvody, proč při práci rukama preferovat sed před stojem vždy, když je to možné.
Vznikl tak ovšem problém. Problémy jsou však od toho, aby se řešily.
Problémem se stal přechod ze sedu do stoje. Neboli jak to udělat, aby se z nízké úrovně svalového napětí vsedě, navíc z excentrické polohy s těžištěm těla daleko za nohama, na něž je třeba přenést při vztyku váhu, zvýšilo napětí na úroveň, již potřebujeme ve stoji. Tím správným řešením rozhodně není to, které často používají děti, když začnou chodit do školy – mrsknout pomocí dlouhé hlavy bedro-kyčlo-stehenního svalu bříškem vpřed. Je to mimochodem jeden z důvodů nesprávných pohybových stereotypů v bederně-pánevní oblasti v dospělosti.
Vstát správně ze židle je umění svého druhu.
Správné provedení tohoto – zdánlivě banálního, každý den mnohokrát prováděného pohybu – má svá naprosto přesná pravidla. S jejich pomocí lze vyřešit množství dalších problémů s pohybovým aparátem, a to jak v krční tak bederní oblasti. Aniž to víme, prohřešujeme se proti nim vším možným. Držením hlavy a pohyby hlavou počínaje, držením hrudní páteře a předklony pokračuje a držením těla a pohyby v bederně pánevní oblasti vsedě i ve stoji konče.
Pohyb vsedě a hluboké svalstvo.
Pohyb vsedě je nepostradatelnou součástí Základu zdravého pohybu a nedá se ničím nahradit. Učíme se při něm pracovat s hlubokým svalstvem celé horní části těla včetně paží – vysteleme ji hloubkovou hybností. Není jistě třeba zdůrazňovat, že při pohybu ve stoji jako když ji najdeme.
Komentáře
Pohyb vsedě aneb neseďte jak pecka v dužině — Žádné komentáře
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>