Došlap přes patu a jiné mýty o chůzi
Kdo dá na doporučení, že se má došlapovat přes patu, podléhá nevědomky jednomu z nejrozšířenějších mýtů o chůzi. Mýtem je ovšem i doporučení došlapovat na špičku – takzvaně měkce. „Měkká“ – správně pružná – musí být chůze jako pohyb celého těla. Došlap musí být naopak pevný. Jen tak při něm dojde k odpružení, díky němuž se při každém došlapu aktualizuje správné držení těla a chodidlům, kloubům dolních končetin a páteři se odlehčí od váhy vlastního těla. Došlap přes patu odpružit při nejlepší vůli nejde. Stehenní kost a bércové kosti zarazí došlap přes patu agresivně do sebe. Příliš na tom nezmění ani to, že budeme došlapovat přes patu, ale „lehce“. Ono to totiž není ani možné. Ledaže chůzi zpomalíme. Jenomže to už není chůze. Je to jen cvik, kterým se snažíme vyhovět tomu, kdo nás k tomu nabádá aniž ví, kdo jsme a co nás trápí.
Došlap je pouhý mžik kontinuálně plynoucího chůzového pohybu. Jelikož došlap se přizpůsobuje okolnostem, za nichž probíhá chůze, je jejím nejdůležitějším bezpečnostním prvkem chůze vázaným na rovnováhu. Není proto radno do něj zasahovat. Je opravdu zbytečné zaplevelit si chůzi dobře míněnými radami, jak zlepšit chůzi tím, že budeme došlapovat tak či onak. Na chůzi se musí jinak.
Při chůzi více než jakémkoli jiném pohybu se potřebujeme spolehnout na svůj mozek, že pohyb celého těla bude za každých okolností řídit správně.
Na to, abychom si zaplevelili chůzi chybami, které v ní do té doby nebyly, stačí jediné zavádějící doporučení stejně jako to, když prostřednictvím vědomého úsilí dáme příliš velký důraz na provedení i naprosto správné rady. V obojím případě ovlivníme to, jak bude pracovat mozek. Je pak velmi těžké ho přesvědčit, že jsme se vlastně spletli. Nejen že se těchto chyb těžko zbavuje, ale dostáváme se běžně do situací, kdy nám některý z mýtů může ublížit a hodně znepříjemnit život.
Na mozek se musí chytře
Zlepšit chůzi není tedy jen tak. Klíčové je ukázat mozku, v čem spočívá správná chůze. Takový návod samozřejmě existuje a je jím to, co nazýváme „fintou na správnou chůzi„. Již slovo finta naznačuje, že tento návod spočívá v něčem, v čem byste ho běžně nehledali a nevidí ho v tom ani různí při vší úctě „odborníci na chůzi“. Proto ostatně vznikají i mýty – snaha zlepšit něco, co samo o sobě představuje v nějaké části těla zcela konkrétní problém, jeho řešení však neoslovuje příčinu toho, proč vznikl.
Správná chůze spočívá v její technice úplně stejně jako při běhu či jakémkoli jiném pohybu. U chůze chybí zatím to, co považujeme za naprosto normální u běhu – že se odborníci shodnou na tom, v čem spočívá. Běh je přitom přímým pokračováním chůze podobně jako u zvířat klus. Návodů na „zaručeně správnou chůzi“ existuje už několik. S tím, jak se u odborné veřejnosti zvyšuje zájem o problematiku chůze, jich bude čím dál tím víc. Chudák ten, kdo si ji bude chtít zlepšit. Než padne na ten pravý, mu klidně zabere půlku života.
Připouštím že za situace, kdy většina lidí používá kyčelní chůzi, jejímž znakem je právě došlap přes patu, je odvážné tvrdit, že ta správná technika spočívá v chůzi kotníkové. Mohu jen doufat, že v její prospěch hovoří argumenty srozumitelné i pro naprosté laiky.
Mám dobré důvody i pro to, abych fintu na správnou chůzi neprozrazovala jinak než na workshopu pro správnou chůzi. Jen tak se totiž podaří vyburcovat mozek z řídicí letargie vázané na chybný stereotyp chůze uložený v pohybové paměti. Aha efekt v případě chůze nazývám majákovým efektem. Pokud se na workshopu podaří ho vyvolat – a tomu je přizpůsoben jeho průběh – stane se tím nejlepším spojencem ve vašem úsilí dát si do pořádku chůzi a díky tomu se dát do pořádku i celkově.
Pokud vás zajímá, které jsou nejrozšířenější mýty o chůzi, informace k tomu najdete v článcích na našem webu, například zde: Správná chůze může být jen jedna. Je to kyčelní, kotníková nebo lví chůze? – Kocouří cviky (kocouricviky.cz)
Více k workshopům pro správnou chůzi, pokud vás zajímají, a zdravotnímu významu chůze se dozvíte zde:
Proč zlepšení chůze pomůže při zdravotních potížích? – Kocouří cviky (kocouricviky.cz)
Workshopy pro správnou chůzi – Kocouří cviky (kocouricviky.cz)
Do doby, než se pustíte do nápravy chůze, řiďte se alespoň doporučením hledět při chůzi před sebe, nikoli na zem. Tím nemůže nic zkazit, i když při tom možná zjistíte, že zlepšit chůzi nepůjde bez toho, abyste dali do pořádku i držení hlavy.
To už by ale byla další z kapitol CVIČENÍ PRO SPRÁVNOU CHŮZI.
Komentáře
Došlap přes patu a jiné mýty o chůzi — Žádné komentáře
HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>